ارائه خدمات فنی و مهندسی به جامعه  پزشکی

خدمات شبکه

 

استفاده از شبکه‌های کامپیوتری در چند سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمان‌ها و مؤسسـات اقدام به برپایی شـبکه نموده‌اند. هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شـرایط و سیاست‌های هر سـازمان، طـراحی وپیاده سـازی گردد. در واقـع شبکه‌های کامپیوتری زیر سـاخت‌های لازم را برای به اشـتراک گذاشتن مـنابع در سازمان فراهم می‌آورند؛ در صورتیکه این زیر ساخت‌ها به درستی طـراحی نشوند، در زمان اسـتفاده از شبکه مشکلات متفاوتی پیش آمده و باید هزینه‌های زیادی به منظور نگهداری شبکه و تطبیق آن با خواسته‌های مورد نظر صرف گردد.
دلایل استفاده از شبکه :

  • (Resource Sharing)اشتراک منابع
  • بالا بودن نسبت کارایی به قیمت
  • (Reliability)قابلیت اطمینان
  • از بین بردن بُعد فاصله
  • (Scability) قابلیت توسعه
  • بسط و توسعه ارتباطات

تمامی شبکه‌ها ، بزرگ یا کوچک ، نیاز به سخت افزار مخصوص شـبکه بـرای شروع به کار دارند. برای ‌شبکه‌های کوچک ، سخت افزار ممکن است چیزی جز یک کـارت شبکه روی هرسیستم، کابل برای هر کامپیوتر و یک سوئیچ کـوچک که تمام سيستم‌ها به آن متصل می‌شوند نباشد. در مقـابل شـبکه‌های بزرگتر اجـزاء بـیشتری دارند که می‌توان روتر‌ها(Routers ) و تقویت کننده‌ها(Boosters ) را از آن جمله دانست.

در بعضی شـبکه‌ها،کابل‌ و سـوئیچ‌ جای خود را به شـبکه بی‌سـیم (Wireless ) داده‌اند که بدین ترتیب سـیستم‌ها می‌توانند‌ از طریق امـواج رادیویی(Radio Frequency ) با یکدیگر ارتباط برقرارکنند. مزیت عمده شـبکه بی‌سـیم قابلیت انعطاف آن اسـت. با یک شـبكه بی‌سـیم، نیازی به كابل کشی و داكت كشی در دیوار‌ها، سقف و کف نيست و کامپیوتر‌هايClient می‌توانند در محدوده پخش امواج اطلاعات شبکه در هر محلی قرار گیرند.

شـبکه‌ها به طور خاص مـی‌توانند سـه چیز را به اشـتراك بگذارند. : اطلاعات، مـنابع و برنامه‌هاي کاربردي . در شبكه بطور معمول از يك سيستم Server بهره گرفته مي‌شود كه مركز اصلی ذخيره اطلاعات معرفي می‌گردد و تمامی كاربران فايل‌های خود را اشتراكاً در آن ذخيره می‌نمايند. علاوه بر آن به كاربران اين امكان را می‌دهند تا با هم به روش‌های مختلف از جـمله ارسال و دريافت پيغام‌های الكترونيكی و نيز كنفرانس تـصويری توسط دوربين‌های ويدئويی (Webcam ) ارتباط برقرار كنند. منابع خاص كامپيوتری ، مانند چاپگرها، اسـكنرها و نيز هـارد ديسك‌ها قابل اشـتراك گذاری برای تمامی كاربران تحت شبكه می‌باشند كه اشـتراك اين منابع می تواند باعث صرفه‌ جويی چشمگيری در هزينه‌های خريد سـخت‌افزار و لوازم اداری و جانبی گردد؛ و نيز يكی از عمده‌ترين علل بهره‌گيری از شـبكه، قابليت بهره‌مندی چند كاربراز يك نرم‌افزار كـاربردی از جمله نرم‌افزارهای حسـابداری، گـرافيكی و غيره می باشد كه اين ويژگی باعث بهره‌مندی بهينه از زمان و نيروی انسانی مي‌گردد.

امروزه حفظ امنيت شبكه به يك مشـكل مـهم براي ادارات، شـركت‌ها و سـازمـان‌های كوچك و بزرگ دولتی و خصوصی تبديل گرديده است. تـهديدهای پيشـرفته از سـوي هـكر‌های فـضای وب و كارمندان ناراضی و مشكلات سخت افزاری، رويكردی سيستماتيك را برای امنيت شبكه می‌طلبد . در بسياری از صنايع، امنيت به شكل پيشـرفته يك انتخاب نيست بلكه يك ضرورت است.

بخش شبكه اين شركت با بهره‌گيری از كادر فنی متخصص و كارشناسان حرفه‌ای در امر شبكه راه‌كاری لايه بندی شده را معرفي مي‌نمايد. اين راه‌كار هم يك استراتژی تكنيكی است كه ابزار و امكانات مناسبی را در سطوح مختلف زير ساختار شبكه قرار می‌دهد و هم يك استراتژی سازمانی است كه مشاركت همه از هيئت مديره تا قسمت فروش را می‌طلبد.

جهت كسب اطلاعات تكميلی در زمينه رويكرد لايه بندی‌شده امنيت شبكه و يا دريافت تعرفه‌های نصب و راه‌اندازی انواع شبكه و نيز تـعرفه‌های نگهداری و پشتيبانی شـبكه با كارشناسان اين بخـش تماس حاصل فرمائيد.